logo

UDRUŽENJE MLADIH SA HENDIKEPOM NIKŠIĆ


Onogost: UMHNK obilježilo 12 godina postojanja


 

Podsjećanjem na ostvarene rezultate u dosadašnjem radu i prigodnom svečanošću Udruženje mladih sahendikepom Nikšić (UMHNK) danas je obilježilo 12 godina postojanja. Pored toga, ovo je bila prilika da se članovi Udruženja zahvale na pomoći i podršci svojim partnerima – Opštini Nikšić, crnogorskom Telekomu i Pivari „Trebjesa“.

V.d. izvršnog direktora Udruženja Nenad Mijušković podsjetio je na značaj datuma, ali i ove podrške, istakavši da se ona ne ogleda samo u donacijama, već da je to prava saradnja.

„Radi se o 12 godina postojanja i rada Udruženja. Svjedoci smo da mnoga Udruženja postoje na papiru, ali u svojim rezultatima ne. Mi, naprotiv, se možemo pohvaliti sa rezultatima, sa realizovanim projektima“, istakao je on.

Jedan od osnivača i aktivista UMHNK Goran Macanović kazao je da rezultati koje su postigli su značajni ne samo za osobe sa invaliditetom, nego i za cijelu društvenu zajednicu, odnosno za grad Nikšić.

„Od samog osnivanja Udruženje je imalo neke periode koji su malo aktivniji i neke periode koje možemo smatrati nekom stagnacijom u radu i određenih ljudi koji su u njemu djelovali, međutim, Udruženje je opstalo i stalno i kontinuirano povećava svoju aktivnost. Udruženje se trudi da sa jedne strane uključi što veći broj mladih osoba sa invaliditetom, a sa druge strane da pravi veze i relacije sa različitim društvenim strukturama kako bi pitanje invaliditeta i pitanje invalidnosti uključilo u sve sfere društvenog života“, kazao je on u nadi da će u narednim godinama postići što više rezultata i tako učiniti Nikšić gradom koji će biti što pristupačniji i lagodniji za život osoba sa invaliditetom.

Predsjednik Udruženja Dragan Tepavčević podsetio je da je Udruženje mladih sa hendikepom Nikšić formalno osnovano 6. novembra 2006. godine sa ciljem unapređenja položaja mladih osoba sa invaliditetom na lokalnom nivou, koja se odnosi na različita polja poput obrazovanja, zapošljavanja i samostalnog življenja.

„Kroz projekte koja je realizujemo težimo stvaranju društva koje ima jednake mogućnosti za sve građane. To postižemo kroz psihološko osnaživanje mladih osoba sa invaliditetom, razvojem kreativnih potencijala djece sa invaliditetom, otklanjanjem barijera za visoko obrazovanje, prihvatanje različitosti koja nas obogaćuje, učenje novih vještina i pokazivanjem odgovornosti pružajući podršku“, objasnio je on nakon čega je podsetio na ciljeve Udruženja, ali i na realizovane projekte čija je ukupna vrijednost, kako je kazao, preko 100 hiljada eura.

Podsjetio je i da je na početku rada Udruženja granica za članstvo bila 35 godina, ali i najavio da će možda u narednom periodu ono okupljati sve osobe sa invaliditetom.

Izvor: onogost.me