U okviru projekta „Škola novih vještina“ koji je finansijski podržan od strane Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću, održano je ukupno deset radionica namijenjenih studentima društveno-humanističkih smjerova.
Na radionicama su obrađivane teme iz oblasti invalidnosti i inkluzije, a predavači su bili stručnjaci iz različitih oblasti, od kojih su neki dugogodišnji aktivisti u NVO sektoru.
Radionice su se realizovale u periodu od oktobra do decembra, a održavale su se jednom sedmično u Hotelu „Onogošt“. Cilj im je bio informisanje studenata o temama iz oblasti invalidnosti i inkluzije, kako bi njihove kompetence, kao budućih prosvetnih radnika bile povećane.
Predavači su polaznicima prenosili svoje bogato lično i profesionalno iskustvo, govorili o svom životu iz različitih pozicija, o značaju podrške koju mladi sa invaliditetom dobijaju od strane organizacija i institucija, učešću djece sa invaliditetom u obrazovnom procesu, primjerima dobre prakse na tom polju i psihološkim aspektima tog uključivanja, partnerstvu kao putu do jednakosti, sopstvenom pravu da budu različiti, kao i o onoj možda najvažnijoj temi za osobe sa invaliditetom a to je filozofija samostalnog života.
Na osnovu komentara samih polaznika, shvatamo da je ovo za njih bilo korisno i važno iskustvo koje će im koristiti u budućem radu sa djecom sa invaliditetom. Zato, mnogi od njih sa nestrpljenjem očekuju drugi dio projekta u kome će kroz posjete obrazovnim ustanovama u kojima borave djeca sa invaliditetom imati priliku da steknu i praktično iskustvo, ili da primijene ono što su naučili na radionicama.
Zahvalnost dugujemo predavačima:
– Goranu Macanoviću, izvršnom direktoru Saveza slijepih Crne Gore
– Ranki Božović, psihološkinji u muzićkoj školi “Dara Čokorilo”, treneru za Inkluzivno obrazovanje Zavoda za školstvo
– Radovanu Cicmilu, psihologu u “JPU Dragan Kovačević”
– Anđeli Knežević, psihološkinji, asistentkinji u nastavi u O.Š. “Ratko Žarić”
– Nataši Borović, predsjednici Saveza udruženja paraplegičara Crne Gore
– Radojki Koprivici, direktorici Dnevnog centra za djecu sa smetnjama u razvoju u Nikšiću
– Marini Vujačić, izvršnoj direktorici Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore
– Milenku Vojičiću, direktoru Udruženja “Plegije Nikšić”
Takođe, zahvaljujemo se osoblju Hotela “Onogošt” na saradnji.
Radionice su, pored edukativne funkcije, imale ulogu i u zbližavanju učesnika od kojih su neki stekli nova, a drugi ojačali i učvrstili već postojeća prijateljstva. Takođe su imali priliku da međusobno i sa predavačima razmijene iskustva i mišljenja i tako uče jedni od drugih.
Vjerujemo da su polaznici radionica stekli nove vještine, vještine prihvatanja sebe i drugih onakvim kakvi jesu.
Jer, naša različitost je bogatstvo sa kojim želimo da postojimo u svijetu jednakih mogućnosti.
Pripremila: Svetlana Radović