Udruženje mladih sa hendikepom Nikšić je 01. marta 2020.godine počelo sa implementacijom projekta “Poboljšanje pristupa socijalnim uslugama osobama sa invaliditetom na području opština Nikšić, Šavnik i Plužine”, a koji je finansijski podržani za sredstava Programa EU i CG za zaspošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu kroz poziv za dodjelu bespovratnih sredstava “Podrška pružanju usluga socijalne i dječje zaštite”, za čiju realizaciju je zaduženo Ministarstvo radai socijalnog staranja i Ministarstvo finansija – Direktorat za finansiranje i ugovaranje EU pomoći.
Projekat se realizuje u saradnji sa partnerskim organizacijama NVO Ekvivalent, NVO O.L.I. CG i Advokatskom kancelarijom Vojinović n apodručju navedenih triju opština.
Osnovni cilj projekta jeste doprinos daljem razvoju i decentralizaciji sistema socijalne i dječje zaštite u Crnoj Gori, kao i jačanje kapaciteta lokanih pružaoca usluga za osobe sa invaliditetom u Nikšiću, Šavniku i Plužinama, a u skladu sa pravnim standardima i potrebama korisnika. Planirano je sprovođenje istraživanja socijalnih usluga koje su dostupne osobama sa invaliditetom u programskom području, sa posebnim fokusom na trenutnu situaciju, potrebe, snageirizike, uz angažovanje stručnjaka koji će obavljati terenska istraživanja i intervjue sa korisnicima, nivoa raspoloživosti socijalnih radnika, psihološko-pravnih savjeta, usluga informisanja i podrške, kao i mogućnosti za dalje poboljšanje raznolikosti i kvaliteta usluga. Istraživanja će se baviti efikasnošću primjene postojećeg okvira i relevantnih politika u praksi, te izvođenjem uporedne analize sličnih praksi u regionui EU.
Jedan od značajnijih rezultata ovog projekta jeste licenciranje i registracija NVO UMHNK kao pružaoca usluga psihološkog i pravnog savjetovanja za OSI, a koja bi ispunjavanjem postignutih profesionalnih i infrastrukturnih preduslova za licenciranje i registraciju se ta usluga koje se ne pružaju u projektnom području, tj. psihološko i pravno savjetovanje. Akreditacija programa za stručno osposobljavanje imaće direktan uticaj na jačanje kapaciteta lokalnih pružaoca usluga za lica sa invaliditetom i vrijedan doprinos daljem razvoju i decentralizaciji sistema socijalne i dječije zaštite u Crnoj Gori. Nosioci projekta će redovno obavještavati javnost o svim bitnim rezultatima projekta, a i sve zainteresovane korisnike/ce čim planirani servisi budu dostupni u gore pomenutim opštinama.