Projektom „Pokažite odgovornost, pružite podršku“ (donator: Komisija za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću) su pokrenute aktivnosti sa ciljem poboljšavanja mogućnosti za zapošljavanje, otklanjanja barijera i osnaživanja osoba sa invaliditetom za većim angažovanjem na ostvarivanju prava iz oblasti zapošljavanja.
U okviru projekta su održana dva seminara za nezaposlene osobe sa invaliditetom, starosti do 35 godina.
Treneri na seminaru, Marina Vujačić, izvršna direktorica Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore i Miroslava Mima Ivanović, program – asistentkinja u UMHCG, su sa učesnicima podijelili svoje bogato lično i profesionalno iskustvo, što će, nadamo se, biti veoma korisno svakom učesniku koji je prošao ovaj vid obuke. Učesnici su imali priliku da slušaju o temama kao što su: filozofija samostalnog življenja, zapošljavanje osoba sa invaliditetom, invaliditet – mogućnost ili prepreka za zapošljavanje i dr. Međusobno i sa trenerima, razmjenjivali su svoja iskustva i mišljenja o obrađivanim temama, a ključna poruka seminara je, kako je istakla Miroslava Mima Ivanović, da invaliditet nije naša prepreka u ostvarivanju svojih prava i da je društvo to koje treba da obezbijedi adekvatne uslove za rad osobama sa invaliditetom.
S obzirom na to da su na prvom seminaru učesnici prošli teorijski dio obuke, na drugom je fokus bio na praktičnom radu: kako napisati kvalitetnu biografiju i motivaciono pismo, kako konkurisati za posao, koje su to greške koje treba izbjeći u pisanju biografije i sl. Kroz igru uloga poslodavca i kandidata stekli su uvid u to da se moraju snalaziti u, nekad ne baš prijatnim, situacijama razgovora za posao. Treneri su učesnicima otkrili i neke psihološke poruke koje moraju poslati ukoliko žele da budu konkurentni na tržištu rada, a to su npr: suočiti se sasvojim stahom i vježbati prevazilaženje istog, imati siguran i uvjerljiv nastup, biti svjestan svojih sposobnosti i vjerovati u njih i sl.
Ključna poruka seminara je: “Vjeruj u svoje kvalitete da bi mogao ubijediti druge da oni postoje.”
Realizovane su tri radionice za psiho–socijalno osnaživanje nezaposlenih osoba sa invaliditetom koje su vodile Jolanta Dojić, magistar psihologije i sertifikovani psihoterapeut i Bojana Bajraktarović, studentkinja specijalističkih studija psihologije. Radionice su nosile nazive: ”Uvjerenja su ključ sreće ili tuge – uvod u pojam mentalnog stava”, “Prepoznavanje sopstvenih snaga i motivacione tehnike” i “Vještine komunikacije”. Na prvoj radionici učesnici su imali priliku da steknu uvid u to koliko su naša uvjerenja važna u svakodnevnom životu i koliko ona, kada su pozitivna, mogu da nam daju snagu i da nas motivišu za angažovanje, isto kao što mogu da nas skoro u potpunosti inhibiraju ukoliko su negativna. Na drugoj radionici učesnici su govorili o svojim snagama i učili neke motivacione tehnike, a na trećoj slušali o vještinama pravilne komunikacije, kako da traže i ostvaruju svoja prava uz uvažavanje prava i potreba drugih.
Cilj svih ovih aktivnosti je bio da učesnici steknu teorijska i praktična znanja o zapošljavanju osoba sa invaliditetom, da saznaju koja su im prava i povoljnosti u oblasti zapošljavanja koje mogu ostvariti kao osobe sa invaliditetom, kao i da steknu uvid u svoje mogućnosti i kapacitete u koje trebaju vjerovati.
U okviru projekta je izvršeno anketiranje poslodavaca sa sjedištem u Nikšiću o uslovima za zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Takođe, organizovana su i dva okrugla stola za poslodavce na temu “Zapošljanje osoba sa invaliditetom – mogućnosti, izazovi, prepreke, prednosti”.
Cilj okruglog stola je bio informisanje poslodavaca o programima zapošljavanja za osobe sa invaliditetom, kao i povećanje nivoa svijesti šire javnosti o potrebi rešavanja problema nezaposlenih osoba sa invaliditetom.
Učesnici su imali priliku da sa predavačem Goranom Macanovićem, izvršnim direktorom Saveza slijepih Crne Gore iznose stavove o temama kao što su: pristup invaliditetu – socijalni i medicinski model, prava osoba sa invaliditetom, povoljnosti koje imaju poslodavci koji zaposle osobu sa invaliditetom i slično, a neki od njih su prenosili svoja iskustva kao zaposlene osobe sa invaliditetom. Posebno je, kako je istakao jedan od učesnika, zanimljiva i važna psihološka strana zapošljavanja a to je da se osobama sa invaliditetom pruži prilika za zaposlenje i time utiče na povećanje njihovog samopouzdanja i samoefikasnosti.
Prepoznajemo veće interesovanje poslodavaca za zapošljavanje osoba sa invaliditetom s obzirom na to da su neki od učesnika okruglog stola već prošli određene obuke vezane za ovu i slične teme.
Nadamo se da su ovakve i slične aktivnosti veoma važne i korisne poslodavcima, kao i samim osobama sa invaliditetom za koje je pitanje zapošljavanja jedno od najvažnijih u životu.
Projekat je realizovan u periodu od 01.februara do 30.novembra 2015.godine.
Pripremile: Svetlana Radović i Jelena Čvorović