Projekat “Škola novih vještina” koji je podržan od Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara za sreću je realizovan u periodu od septembra 2016. do juna 2017.godine.
Ovim projektom nastojali smo da pokrenemo aktivnosti sa ciljem da se unaprijedi kvalitet inkluzivnog obrazovanja koji će se postići kroz dodatnu edukaciju studenata, budućih prosvetnih radnika, na teme iz oblasti invalidnosti i inkluzije.
Ciljevi projekta su bili usmjereni na: poboljšanje uslova za prilagođavanje nastave potrebama učenika sa invaliditetom; sticanje teorijskog i praktičnog iskustva budućeg nastavnog osoblja o pristupu rada sa djecom sa invaliditetom i razvoj neophodnih vještina budućih profesora.
Glavne aktivnosti projekta obuhvatale su:
U okviru projekta „Škola novih vještina“ održano je ukupno deset radionica namijenjenih studentima društveno-humanističkih smjerova, učesnicima projekta.
Na radionicama su obrađivane teme iz oblasti invalidnosti i inkluzije, a predavači su bili stručnjaci iz različitih oblasti, od kojih su neki dugogodišnji aktivisti u NVO sektoru.
Radionice su se realizovale u periodu od oktobra do decembra 2016.godine, održavale su se jednom sedmično, a cilj im je bio informisanje studenata o temama iz oblasti invalidnosti i inkluzije kako bi njihove kompetence kao budućih prosvetnih radnika bile povećane.
Predavači su učesnicima projekta prenosili svoje bogato lično i profesionalno iskustvo, govorili o svom životu iz različitih pozicija, o značaju podrške koju mladi sa invaliditetom dobijaju od strane organizacija i institucija, učešću djece sa invaliditetom u obrazovnom procesu, primjerima dobre prakse na tom polju i psihološkim aspektima tog uključivanja, partnerstvu kao putu do jednakosti, sopstvenom pravu da budu različiti, kao i o onoj možda najvažnijoj temi za osobe sa invaliditetom a to je filozofija samostalnog života.
U okviru projekta realizovane su i aktivnosti u osnovnim školama koje su uključivale prezentacije vaspitno-obrazovne prakse inkluzivnog obrazovanja u tim ustanovama, posjete učesnika projekta inkluzivnim odeljenjima i prisustvo časovima na kojima su angažovani asistenti u nastavi, održavanje radionica koje su osmišljavali studenti na temu “Prihvatanje različitosti” sa akcentom na onu po osnovu invaliditeta.
U aktivnostima je učestvovalo ukupno 26 studenata.
Posjete vaspitno-obrazovnim ustanovama, resursnim centrima, po riječima samih učesnika, stvorile su priliku za niz korisnih iskustava koje će im biti od značaja u budućem radnom angažovanju.
Ustanove sa kojima smo ostvarili saradnju u okviru ovog projekta i čijem se osoblju zahvaljujemo na izuzetnoj ljubaznosti i predusretljivosti su:
Zahvaljujemo se Ministarstvu prosvjete zbog dobijanja Saglasnosti za izvođenje aktivnosti projekta u vaspitno-obrazovnim ustanovama u Nikšiću.
Vjerujemo da će biti prilike za nove oblike saradnje, za nove puteve ka inkluzivnom obrazovanju, a time i inkluzivnom društvu.
Dodjela sertifikata za učesnike aktivnosti projekta „Škola novih vještina“ upriličena je na okruglom stolu.
Sumiranje utisaka, prijatna atmosfera i zadovoljstvo na licima svih nas… Tako bi se ukratko moglo opisati ovo veče, za neke od nas zbog dobijenog sertifikata, značajnog za biografiju i buduće radno angažovanje, a za druge zbog dobro obavljenog posla i ostvarenog uspjeha.
Bilo je mnogo pozitivnih komentara, ali i kritika, sugestija šta bi trebalo uraditi drugačije. Svakako da smo otvoreni za kritike, kako bismo što bolje planirali buduće aktivnosti sa sličnim ciljem.
Najbolji pokazatelj uspješnosti ovih aktivnosti je želja učesnika da se one nastave u narednom periodu, ali i preporuka učešća u istim kolegama i prijateljima.
Aktivnosti ovog projekta, pored edukativne funkcije, imale su ulogu i u zbližavanju učesnika od kojih su neki stekli nova, a drugi ojačali i učvrstili već postojeća prijateljstva.
Zahvaljujemo se studentima na pokazanom interesovanju za učešće u ovom projektu sa željom da se susrećemo i u narednom periodu u sličnim aktivnostima.
Vjerujemo da su učesnici projekta stekli nove vještine, vještine prihvatanja sebe i drugih onakvim kakvi jesu.
Jer, naša različitost je bogatstvo sa kojim želimo da postojimo u svijetu jednakih mogućnosti.
Pripremile: Svetlana Radović i Jelena Čvorović
Odabrani eseji:
Prihvatanje različitosti – teorija ili praksa , Zeković Almera i Ćeranić Lejla
Invaliditet i podložnost diskriminaciji , Jadadić Irma i Mustajbašić Mernisa