Kao dio aktivnosti projekta „Škola novih vještina“ finansijski podržanog od strane Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću realizovana je posjeta učesnika projekta, studenata društveno-humanističkih smjerova sa Filozofskog fakulteta u JU Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi u Nikšiću.
Posjeta je uključivala prezentaciju vaspitno-obrazovne prakse inkluzivnog obrazovanja u toj ustanovi koju su održali psiholog i asistenti u nastavi. Prisutni su imali priliku da slušaju o inkluzivnom obrazovanju, iskustvu u radu sa djecom sa invaliditetom, poteškoćama i problemima sa kojima se suočava osoblje škole u tom procesu, stavovima roditelja o sposobnostima i potencijalima djece sa invaliditetom itd. Iskustvo dugogodišnjeg rada sa djecom sa invaliditetom je govorilo u ime troje ljudi što je bilo značajnije i korisnije od bilo kog teorijskog prikaza ove teme, jer je teorija jedno, a realnost drugo. Kako sami oni kažu, ono što naučimo iz knjiga neće nam biti od velike pomoći u profesionalnom angažovanju, jer se svaki posao najbolje uči kroz praksu. Možemo znati mnogo toga o invaliditetu, o osobenostima i karakteristikama svake pojedinačne vrste invaliditeta, ali je ipak svako dijete individua za sebe i zahtijeva individualizovan pristup.
Saradnja sa Ekonomsko-ugostiteljskom školom je uvijek bila kvalitetna, pa tako je i ovog puta, ostavljajući nam otvorena vrata za nove oblike saradnje i nove aktivnosti na polju unapređenja položaja osoba sa invaliditetom u Nikšiću.
Pripremila: Svetlana Radović